eiro mīnusi

Eiropietim jābūt svarīgākam par eiro

Eiro krīze riskē kļūt daudz ļaunāka, ja virziens netiks mainīts ļoti drīz. Drastiski labklājības un valsts izdevumu samazinājumi gandrīz katrā eirozonas un ES dalībvalstī kopā ar augstiem kredītu procentiem vājākajām eirozonas ekonomikām, neradīs izaugsmi un lielāku nodarbinātību. Tieši pretēji, tas ir ceļš uz vēl dziļāku krīzi, kas rada ekonomikas sabrukuma riskus daudzās eirozonas valstīs. Tas rada arī daudzu cilvēku personisko traģēdiju risku. Dānijā un Zviedrijā mēs bijām daudzi eiro pretinieki, kuri par to brīdinājām jau ilgu laiku pirms finanšu krīzes.

Eiro konstrukcija tika būvēta uz slikta pamata un bez tautu atbalsta. Tikai divās Eiropas Savienības valstīs notika referendumi sakarā ar eiro ieviešanu. Tās bija Dānija un Zviedrija. Abās valstīs vēlētāju vairākums pateica nē eiro pēc ļoti intensīvām debatēm un ar augstu balsotāju aktivitāti (87,6 % Dānijā un 82,6 % Zviedrijā). Savukārt valstīs, kas pievienojās eirozonai, nebija reālas diskusijas par to, ko nozīmē kopīga valūta.

Kopējā valūta nodrošina divas pamatpriekšrocības:
Jums nav jāmaina valūta, kad ceļojat eirozonas valstīs;
Ir vienkāršāk salīdzināt cenas.

Bet, skatoties plašākā perspektīvā, tie ir ļoti mazi ieguvumi.
Pirmkārt, vairākumam cilvēku ir VISA vai citas maksājumu kartes un naudas maiņa viņus neapgrūtina. Otrkārt, vairākums cilvēku spēj salīdzināt cenas arī tad, ja atrodas valstīs ar citu valūtu.