eiro mīnusi

Latvija aizņemsies miljonus, lai uzdāvinātu Grieķijai

Vēl viens arguments, kas liek nopietni izvērtēt eiro ieviešanas lietderīgumu, ir tas, ka līdz ar pāreju uz vienoto valūtu Latvijai būs jāuzņemas arī milzīgas jaunas finansiālās saistības.

Pievienošanās eirozonai no vienas puses nozīmēs lielāku drošību un ērtības ārzemju investoriem, no otras puses tie būs arī nozīmīgi, miljardos latu skaitāmi tēriņi. Å obrīd tiek runāts par aptuveni 8,7 miljoniem latu, lai sagatavotu tikai valsts informācijas sistēmas vien eiro ieviešanai, nodrošinātu finanšu pakalpojumu pieejamību un veiktu komunikācijas kampaņu. Savukārt pēc eiro ieviešanas Latvijai būs jāiesaistās finanšu grūtībās nonākušo eirozonas valstu glābšanā. Pagaidām publiskota tikai informācija, ka, pievienojoties Eiropas Stabilitātes mehānismam, mūsu valstij piecus gadus būs jāveic iemaksas par kopējo summu apmēram 144,2 miljoni latu jeb 28,8 miljoni latu gadā.
Tomēr Igaunijas iemaksas Eiropas Savienības finanšu stabilizācijas mehānismā (European Financial Stability Facility) ir aprēķinātas DIVU MILJARDU (!) eiro apmērā. Tātad patiesībā arī Latvijas iemaksas būs skaitāmas vairākos miljardos eiro. Plus maksājumi ārkārtas situācijās. Pagaidām šīs milzīgās summas mēģina noklusēt. Piemēram, ja Latvija jau būtu eirozonas dalībvalsts, mēs jau šogad iemaksātu arī ap 300 miljonus eiro tikai Spānijas banku sistēmas stabilizācijai vien.

Izvērtējot Latvijas Bankas argumentus kontekstā ar reālo stāvokli eirozonā, likumsakarīgi atkal rodas jau tās vadītāja E. Repšes laikā aktualizējies jautājums, vai šīs bankas vadība ir pie pilna prāta. Tomēr 2012. gada 25. maijā Rimšēvičs nāca klajā ar paziņojumiem, kas iezīmēja Latvijas Bankas pozīcijas maiņu.

Lūk, šis paziņojums: „Rūpīgi jāseko notikumiem eirozonā”

Latvijas Bankas viedoklis par eiro ieviešanu no vienkāršota uzskata, ka obligāti jāiestājas eirozonā, ir nedaudz mainījies līdz viedoklim, ka rūpīgi ir jāseko notikumiem eirozonā, preses konferencē atzina Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Viņš uzsvēra, ka pagaidām nav informācijas vai apstākļu, kas liecinātu, ka Latvijai nevajadzētu iestāties eirozonā (!!!). Tomēr ir jāsaprot, kādas būs situācijas eirozonā pasliktināšanās sekas uz Latvijas tautsaimniecību. Plusu iestājai eirozonā esot vairāk nekā mīnusu. Eirozona kopumā ir vesela (!!!), tikai dažas valstis netiek galā ar savām problēmām un atstaro to visu uz veselo daļu, sacīja centrālās bankas vadītājs.

Rimšēvičs atzina, ka nav pietiekami skaidrots, kādi būs plusi un mīnusi, kāpēc Latvijai vajadzētu vai nevajadzētu iestāties Eiropas monetārajā savienībā. Latvija nekad nav bijusi tik tuvu šim mērķim – eiro ieviešanai, rezumēja Latvijas Bankas prezidents.

Jāatzīmē, ka šī visai kosmētiskā Latvijas Bankas viedokļa maiņa nekādi nav ietekmējusi praktisko rīcību — Latvijas valsts turpina bezatbildīgi tērēt milzīgus resursus, lai iestātos brūkošajā eirozonā. Te ekonomista atbildības joma jau beidzas un sākas darbs vai nu cilvēkiem baltos halātos, vai atbildīgiem vēlētājiem, kuri patriec šādas amatpersonas un tās iecēlušos deputātus.

2011. gada 4. novembrī Ventspils mērs Aivars Lembergs preses konferencē paziņoja: Latvija nekādā gadījumā nedrīkst pievienoties eirozonai un valstsvīrus, kas runā par pāreju uz eiro, nevar saukt par garīgi veseliem.

“Ja mēs runājam par pāreju uz citu valūtu, tad es tiešām domāju, ka pašlaik tos cilvēkus – valsts vadītājus, kas runā par pāreju uz eiro, atvainojos, es viņus nevaru nosaukt par garīgi veseliem. Man liekas, ka nevar runāt par pāreju uz eiro 2014.gadā. Un ne jau tāpēc, ka Latvija neizpildīs normatīvus. Runa ir par to, ka nekādā gadījumā nedrīkst pievienoties eirozonai,” paziņoja Lembergs.

Viņš izskaidroja pagaidām noklusēto: ja Latvija pievienojas eirozonai, tad Latvijai eirozonas Stabilitātes fondā jāiemaksā nauda – 0,4 procenti no Stabilitātes fonda kopējā apjoma. Stabilitātes fonda kopējais apjoms, kas jāizveido, ir viens triljons eiro jeb tūkstotis miljardu.

“Cik ir 0,4 procenti no viena triljona? Tātad tūkstotis ir jāreizina ar 0,4. Rezultāts ir četri miljardi eiro, kas Latvijai būs jāsamaksā par Eiropas stabilitāti. Citiem vārdiem sakot, Latvija finansēs ekonomikas caurumu lāpīšanu, ko ir radījušas Grieķijas, Itālijas, Spānijas un Portugāles valdības. Četri miljardi eiro! Tas nozīmē, ka katrs Latvijas iedzīvotājs vidēji tur iemaksās 2000 eiro. Citiem vārdiem sakot, Latvijai būs jāiemaksā apmēram septiņu mēnešu budžets, pilnīgi viss. Tagad mēs meklējam 100 miljonus latu, tad mums būs jāmeklē 2,8 miljardi latu, tie būs jākonsolidē,” pauda Lembergs.

Ventspils mērs prognozē, ka Latvijai būs jāaizņemas šie 4 miljardi eiro jeb 2,8 miljardi latu, lai pēc tam to uzdāvinātu Grieķijai, un Latvijas tauta par to samaksās.

“Latvijas tauta aizņemsies, lai uzdāvinātu Grieķijai. Kurš ir par to? Kaut vai no klātesošajiem? Par to, ka mēs aizņemsimies un uzdāvināsim Grieķijai. Kurš ir par to? Es jums pateikšu, kurš ir par to. Dombrovskis – par, Vilks – par, valdība – par, parlamenta vairākums – par. Mans priekšlikums ir tāds – lai tie, kuri ir par iestāšanos eirozonā, arī no sava personīgā budžeta veido šo iemaksu fondā 2,8 miljardu latu vērtībā,” uzskata Lembergs.

Viņš aizrādīja, ka valdība runā par iestāšanos eirozonā kā par faktu, kā pasi apmainīt. Pie tam jau 2011. gadā budžetā iestāšanās procesam eirozonā paredzēja gandrīz 8 miljonu latu. Vēl jau nav pateikts, cik tā procedūra izmaksās kopā. Un tālāk tas arī izmaksās desmitiem miljonu latu, jo par naudu būs jāmaksā.” Mēs tagad drukājam ventus, tas maksā naudu, tas jau nav par velti. Tas naudas apjoms, kas būs jānodrukā… Viss jāmaina, visa informācija, programmatūra, pilnīgi viss,” pamatoti secināja Lembergs.