eiro mīnusi

Pieaugošā nabadzība

Ir vēl viena problēma, kas saistīta ar eiro krīzi. Pieaugošā nabadzība var novest pie neiecietības starp eiropiešiem. Vācieši sāk ienīst grieķus un grieķi vāciešus. Izplatās nepatiesi stereotipi, ka vieni eiropieši ir čakli un citi ir slinki. Tas grauj labas attiecības starp tautām. Tam klāt nāk naidīgas attieksmes riski, ar ko var saskarties viesstrādnieki no citām ES dalībvalstīm un citiem kontinentiem.

Tāpēc ir pienācis brīdis mainīt šīs attīstības virzienu. Mums sadarbojoties jāmēģina atrast individuālus risinājumus dažādām valstīm. Valstis ar mazu parādu var veicināt savu ekonomiku pieaugumu un mēģināt palīdzēt pārējām valstīm, pat ja īstermiņā tas radītu budžeta deficītus.
Savukārt valstīm ar lieliem parādiem jāsaņem godīgi risinājumi un saprātīgas procentu likmes.

Ir pienācis laiks dot tautām lielāku demokrātisku ietekmi, organizējot referendumus par eiro. Ja valsts izvēlas aiziet no eirozonas, tas nav jāuzskata par muguras uzgriešanu Eiropai. Valstīm, kas izvēlējušās aiziet, jāsaņem godīgi un stabili nosacījumi. Bija liela kļūda ieviest vienoto valūtu eiro un izveidot eirozonu, neprasot iedzīvotāju domas.
Šodien mēs redzam, ka Skandināvijas ekspertiem bija taisnība, jau pirms daudziem gadiem pasakot, ka eiro nevar darboties bez kopējas fiskālās politikas un ka eiro novedīs pie algu un labklājības samazināšanas, kā arī nodokļu pieauguma.

Dānijas un Zviedrijas referendumos galvenie argumenti pret eiro bija demokrātija un labklājība, bet mēs redzam, ka palikšana ārpus eirozonas deva mūsu valstīm arī ekonomiskus ieguvumus.
Orhusas Universitātē veiktie aprēķini par posmu līdz 2012. gada jūlijam parāda, ka Dānijai būtu bijušas jāsniedz garantijas 338 miljardu Dānijas kronu apmērā (45, 5 miljardi eiro), ja valsts būtu pievienojusies eiro. Dānijas ārējā parāda obligāciju procentu likme tagad ir pat mazāka nekā Vācijas. Turklāt Dānija nekad nav tērējusi miljardus kronu, lai nomainītu savu valūtu.
Vienota valūta vienkārši nav tā vērta, lai riskētu ar savu valstu demokrātiju un ekonomisko labklājību.

Merkele & Co. izpostīs Eiropu, ja vistuvākajā laikā nesāks rīkoties citādi. Eiropa ir jābūvē no apakšas. Labākais veids, kā to darīt ir nodrošināt, lai mēs varētu ceļot, studēt, pārcelties un draudzēties pāri valstu robežām. Nevis uzspiežot savu politiku otram un aizmirstot par cilvēka faktoru. Laiks veidot Eiropu priekš cilvēkiem.