eiro mīnusi

Pirksim biļeti uz Titāniku?

Latvijas valsts ir padarījusi atteikšanos no lata, eiro valūtas ieviešanu un pievienošanos eirozonai par savu oficiālo politiku. Turklāt, neraugoties uz to, ka eirozonas krīze pastiprinās, Latvijas valsts plāno ieviest eiro jau 2014. gada 1. janvārī.

Lai Latvijā ieviestu eiro, nepieciešams grozīt 115 likumus un aptuveni 800 dažādus citus normatīvos aktus. Pievienošanās pasākumu izmaksas sniedzas daudzos desmitos miljonos latu.

Latvijas sabiedrības atbalsts pārejai no latiem uz eiro sasniedzis rekordzemu līmeni un patlaban šādu soli pilnībā atbalstītu vien 4 procenti Latvijas iedzīvotāju, liecina pētījumu centra SKDS aprīlī veiktā aptauja. Ir skaidri redzams, ka vara tautai uzspiež eiro nedemokrātiski un pretēji Latvijas tautas gribai. Tam, protams, ir negatīvas sekas gan ekonomikas jomā, gan Latvijas tautas un valsts attiecībās.

Å ajā grāmatā / vietnē Jūsu uzmanībai piedāvāti gan jaunākie fakti, gan eirozonas attīstības analīze. Latvijas un Dānijas ekspertu viedokļi, argumenti un priekšlikumi dos iespēju izvērtēt iespējamos situācijas attīstības variantus un izraudzīties Latvijai izdevīgākos risinājumus.
Pie tam runa ir par reāliem risinājumiem, nevis kalniešu, vairu un repšu solījumiem, ka „pēc iestāšanās ES Latvija uzplauks kā Grieķija, Spānija, Portugāle”. Turklāt šie solītāji pirms 2003. gada referenduma „aizmirsa” pastāstīt vēlētājiem, ka, salī­dzinot ar viņu pašrocīgi parakstītajos iestāšanās līgumos Latvijai piešķirto finansējumu, piemēram, Grieķija pēc iestāšanās ES saņēma piecas (!!!) reizes lielākus eirofondus uz vienu cilvēku.

Izvēloties Latvijas stratēģiju, beidzot jāsaprot, ka ne lats, ne eiro nav reliģijas. Gan lats, gan eiro ir tikai līdzekļi Latvijas tautas labklājības nodrošināšanai. Un lēmumi par valūtas izvēli jāpieņem, vadoties no ekonomiskā izdevīguma, nevis eirofanātisma un eirokangarisma.
Uz jautājumiem, kā labāk nodrošināt savas valsts labklājību un efektīvi aizstāvēt savas valsts intereses, ir vieglāk atrast atbildi, zinot reģiona kaimiņvalstu pieredzi. Politikas zinātnes maģistrs un Dānijas pārstāvis alianses ES Demokrāti (European Union Democrats www.eudemocrats.org) valdē Lave Brohs (Lave K. Broch) pēc Latvijas Nākotnes Institūta lūguma speciāli šai grāmatai ir sagatavojis rakstu ar situācijas anlīzi un skatījumu uz eirozonas attīstību.